Tydzień na rynkach: Rajd Świętego Mikołaja

W grudniu inwestorzy giełdowi, podobnie jak dzieci, czekają na prezenty od świętego Mikołaja. Nie jest to żart, ale pewne cykliczne zjawisko, które określono mianem Rajdu Świętego Mikołaja, albo inaczej efektu grudnia. Klasyczna definicja (ang. Santa Claus Rally) odnosząca  się do rynku akcyjnego wskazuje na sezonowy ruch wzrostowy podczas 5 ostatnich sesji grudnia oraz dwóch pierwszych sesji stycznia. Tak sformułowana definicja wskazuje, że efekt grudnia ma związek z oczekiwanym efektem stycznia. Klasyczna definicja Rajdu Świętego Mikołaja jest często upraszczana i rozciąga się ją na zachowanie kursów akcji w grudniu i styczniu. Takie cykliczne, zgodne z kalendarzem,  zachowanie kursów akcji pozostaje w sprzeczności z teorią rynku efektywnego. Skoro wszyscy wiedzą, jak będzie zachowywał się rynek pod koniec grudnia i na początku stycznia, to efekt o którym mówimy występować nie powinien. A jednak. Jak pokazują badania  amerykańskie zjawisko to sprawdza się w ¾ procentach  przypadków. Również dane dotyczące naszej giełdy wskazują, że grudzień i styczeń należą (a może należały) do relatywnie dobrych miesięcy, jeśli chodzi o giełdowe indeksy, chociaż nie wszystkie (A.Hajdamowicz, Bankier.pl). Co oczywiście nie oznacza, że dotyczy to każdego roku. Na wzmożoną aktywność  części inwestorów w grudniu może mieć wpływ zbliżający się koniec roku rozliczeniowego. Dotyczy to np. funduszy, które dokonuję zmian w swoich portfelach sprzedają spółki stratne, a dokupują zyskowne, by po zakończeniu roku powrócić do tych niedoszacowanych. Część inwestorów wykonuje ruchy na akcjach związane z optymalizacją podatkową. Jest też tak, że część inwestorów dokonuje wzmożonych zakupów w grudniu, aby odsprzedać akcje w styczniu, licząc na wzrosty. Zatem efekt grudnia i stycznia to mieszanka przemyślanych zachowań związanych ze przebudową  portfeli akcji i efektu stadnych zachowań opartych na wierze w łatwy zarobek. Czy w tym roku Rajd Świętego Mikołaja na giełdach wystąpi. Tego nikt nie wie na pewno. Można odnieść jednak wrażenie, że rajd trwa już od początku listopada, więc inwestorom w grudniu może zabraknąć sił, na jego kontynuację. Może być także inne wytłumaczenie. W listopadzie na rynek ruszyli zwolennicy innej koncepcji: „Kupuj na truposza, sprzedaj na bambosza”, czyli kup w listopadzie, sprzedaj w maju, zgodnie z kolei z inną giełdową maksymą: „sell in May and go away”. Następnie odpocznij i poczekaj  do listopada. W taki to sposób kalendarzowy cykl się zamyka. Jak na razie informacje z otoczenia rynku giełdowego są pozytywne, więc jeśli nie wydarzy się nic szokującego, to kto wie czy inwestorzy nie będą kończyć stary rok i zaczynać nowy w dobrych nastrojach. Może opieranie stanu portfela inwestycyjnego wyłącznie na kalendarzowych anomaliach jest nieco zbyt ryzykowne. Nieważne  jednak, kto w co wierzy, ważne jest czy jego strategia inwestycyjna jest skuteczna.

Gospodarka

Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA spadła do 6,7% w listopadzie br. wobec 7,9% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 6,8%. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 245 tys. Konsensus rynkowy wynosił  469 tys. wzrostu. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 712 tys. w tygodniu zakończonym 28 listopada 2020 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 75 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych.  Konsensus rynkowy wynosił 775 tys. wniosków.  Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 739 500 tys. tj. spadła o 11 250 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 53,8 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 54,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane.  Konsensus rynkowy wynosił 53,6 pkt.  Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 41,7 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 46,9 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane.  Konsensus rynkowy wynosił 41,3 pkt.  Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w Niemczech w październiku br. wzrosła o 2,6% m/m w ujęciu realnym i o 2,6% w ujęciu nominalnym m/m, podał urząd statystyczny Destatis.  Konsensus rynkowy wynosił 1,2% wzrostu m/m w ujęciu realnym. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 8% w ujęciu realnym i wzrost o 9,4% w ujęciu nominalnym.  (ISBnews)

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł o 1,5% r/r w III kw. 2020 r. wobec 8,4% spadku r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych. (ISBnews)

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,8 pkt w listopadzie 2020 r., tj nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Najnowszy odczyt wydłużył obecny okres wzrostu do pięciu miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 50 pkt. (ISBnews)

Inflacja wyniosła 3% w ujęciu rocznym w listopadzie br. (wobec 3,1% r/r w październiku), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian w listopadzie, podał też GUS. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin dla przemysłu w Chinach wyniósł 54,9 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 53,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 53,5 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin wyniósł 57,8 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 56,8 pkt w poprzednim miesiącu, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 56,8 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3699      pkt, wobec  3638 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,7 %). Niemiecki DAX   na koniec   ostatniego tygodnia wyniósł 13299     pkt wobec 13336 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (spadek o 0,3 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 55305   pkt, wobec 53302 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,8 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 0,973    % wobec 0,842 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 15,6 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła – 0,547    % wobec – 0,590 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 1,395       %   wobec 1,235  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 13,0 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,213     USD   wobec 1,196 USD   na koniec poprzedniego tygodnia  (wzrost o 1,4 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,68       PLN, wobec 3,75 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 1,9 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,47  PLN, wobec 4,49 PLN   na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   ropa   Brent w Londynie kosztowała 49,05        USD za baryłkę, wobec 48,28  USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7756 USD, wobec 7508 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 3,3 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1842       USD za uncję, wobec 1783 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 24,32   USD za uncję,  wobec 22,68 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 7,2 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  2. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
  3. Tydzień na rynkach: Partycypacyjna porażka PPK Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy  program oszczędzania przez pracowników środków na dodatkową emeryturę, które są...
  4. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
  5. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Rajd Świętego Mikołaja

  1. Инна pisze:

    Na zakonczenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosla o 12 USD do 6073 USD za tone. (PAP Biznes) Notowania miedzi na gieldzie metali w Londynie spadaja z najwyzszych poziomow od ponad 7 lat. Na rynkach pojawiaja sie obawy o wzrost napiecia w relacjach USA-Chiny i ostrzezenia analitykow, ze wzrosty cen miedzi mogly byc przesadzone. Na LME miedz w dostawach 3-miesiecznych tanieje o 0,5 proc. do 7 730,00 USD za tone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *