Analiza Techniczna PGNIG S.A.

Kurs spółki PGNIG S.A. od maja 2010 znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Układ jaki powstał na wykresie w trakcie zwyżki oraz zachowanie kursu w ciągu ostatnich tygodni wskazują jednak na to, że notowania spółki weszły w fazę korekty, która powinna być jeszcze przez jakiś czas kontynuowana.


Po pierwszym impulsie wzrostowym z drugiej połowy 2010 r. na wykresie zarysowała się wyraźna korekta. Dzięki temu wspomnianą zwyżkę można traktować jako 1 falę wyższego rzędu. Po zakończeniu korekty z końca 2010 r. na wykresie pojawił się kolejny wyraźni impuls wzrostowy. Jest to zatem 3 fala wyższego rzędu trendu wzrostowego. Fala ta posiada czytelną pięciofalową strukturę. Utworzyła zatem pełny cykl, po którym zwykle dochodzi do naturalnej wręcz korekty.

Wykres spółki PGNIG.

Do tej pory aktualna zniżka ukształtowała widoczne fale A oraz B. Po wyznaczeniu wierzchołka fali B kurs ponownie powrócił do spadków tworząc falę C. Na dzisiejszej sesji determinacja niedźwiedzi została potwierdzona przez zniesienie ceny akcji poniżej minimum fali A. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że spadki będą kontynuowane do pełnego ukształtowania się fali C korekty.

Metoda Fibonacciego wskazuje pierwszą istotną linię wsparcia na poziomie 3,95 zł. Obszar ten wyznaczają niemal idealnie dwie linie – 38,% oraz 50 % zniesienia wewnętrznego Fibo poprzednich wzrostów. Poziom ten wskazuje również 100 % długości poprzedniej korekty ABC.

Drugą prawdopodobną, równie ważną, strefą wsparcia jest rejon pomiędzy 3,84 zł a 3,76 zł. Strefę tą tworzą klasyczne wsparcia wyznaczone przez szczyty z listopada 2010 r. oraz marca 2011 r., jak i linie wyznaczone przez 50 % i 61,8 % zniesień wewnętrznych Fibo.

Opory: 4,12 zł – minimum fali A.

Wsparcia: 4,01 zł – dołek z kwietnia 2011 r.; 3,95 zł – poziom wyznaczony przez zniesienia Fibo; strefa pomiędzy 3,76 zł a 3,84 zł – poziomy Fibo, szczyty.

Podsumowanie analizy spółki PGNIG S.A.

Z wykresu spółki PGNIG jasno wynika, że mamy do czynienie z korektą. Aktualnie na wykresie tworzy się fala C owej korekty, czego potwierdzeniem jest zejście kursu poniżej minimum fali A. Pytanie natomiast brzmi: gdzie może zakończyć się wyprzedaż? Narzędzia analizy technicznej wskazują na poziom 3,95 zł oraz na strefę, którą rozpoczyna szczyt na poziomie 3,86 zł. Po drodze znajduje się wprawdzie lokalny dołek w rejonie 4,01 zł (koniec fali (4)), gdzie może wystąpić wzmożony popyt jednak powinien to być jedynie przystanek przed dalszą wyprzedażą, a nie punkt gdzie kurs może zawrócić.

W tym przypadku bardziej prawdopodobne wydają się wspomniane poziomy wyznaczone przez zniesienia Fibonacciego i tam należy szukać sygnałów odwrócenia.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 10.08.2011 Kurs spółki Pekao S.A. od listopada 2010 r. znajduje się w fazie korekty, której poszczególne...
  2. Analiza Techniczna Dom Maklerski IDM S.A. – 15.07.2011 Pomimo układu (zygzak ABC) sugerującego zakończenie spadków, jaki powstał w trakcie kilkumiesięcznej wyprzedaży na akcjach...
  3. Analiza Techniczna Polimex-Mostostal S.A. W kwietniu 2010 r. kurs Polimex-Mostostal S.A. osiągnął swoje maksimum na poziomie 5,25 zł. Od...
  4. Analiza Techniczna Polimex-Mostostal S.A. – 18.05.2011 r. Notowania spółki Polimex-Mosostal S.A. od ostatniej analizy poszybowały dość dynamicznie w dół. W tym czasie...
  5. Analiza Techniczna Alchemia S.A. – 05.07.2011 Po silnej przecenie akcji spółki Alchemia S.A. z początku tego roku kurs ponownie powrócił do...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Analiza Techniczna PGNIG S.A.

  1. MM pisze:

    Osobiście skłaniam się, przy obecnym ogólnie złym sentymencie na giełdach, do wyjścia z inwestycji w PGNiG jeżeli przebite zostanie 3,95 złote. I wtedy poczekam i zobaczę. Ale to na dzień dzisiejszy, więc obecne emocje mogą już jutro przejść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *