Tydzień na rynkach: EBC ponownie wkracza do akcji

Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył prognozę inflacji w strefie euro na wszystkie lata do 2016 r., a także obniżył również prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2014 r. Zadyszka gospodarki strefy euro oraz realna groźba deflacji spowodowały, że EBC po okresie przerwy, podjął działania w kierunku dalszego luzowania polityki pieniężnej. EBC obniżył referencyjną stopę procentową z 0,25 do rekordowo niskiego poziomu 0,15 %, a stopę depozytową, która była zerowa obniżył do minus 0,1 %. Ponadto wartość ukierunkowanych pożyczek dla banków gotowych zwiększyć akcję kredytową ma wynieść 400 mld euro. Zrezygnował także ze ściągania z rynku pieniędzy wykreowanych w wyniku skupu obligacji skarbowych. To oznacza wzrost płynności na rynku pieniężnym o dodatkowe około 160 mld euro. Jednak analitycy za najważniejszą z decyzji EBC uznają gotowość do dalszego stymulowania gospodarki na drodze skupu obligacji zabezpieczonych aktywami (ABS).

Byłaby to forma programu łagodzenia ilościowego polityki pieniężnej, realizowanego wcześniej przez amerykańską Rezerwę Federalną i Bank Anglii. Nowe działania podjęte przez EBC wynikają także z tego powodu, że jego dotychczasowe działania nie doprowadziły do zwiększenia akcji kredytowej i spadku kosztów kredytu. Na przeszkodzie stanęła sytuacja finansowa banków, które są zmuszone do podwyższania współczynników wypłacalności. Aby spełnić te wymogi banki m.in. ograniczyły kredytowanie gospodarki. Na decyzje EBC inwestorzy zareagowali entuzjastycznie, gdyż liczą, że działania EBC przełożą się na poprawę wyników przedsiębiorstw.

Gospodarka

Instytut Zarządzania Podażą (ISM), że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w maju do 53,2 pkt. z 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 55,5 pkt.

Z kolei wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w maju i wyniósł 56,3 pkt. wobec 55,2 pkt. w kwietniu. Tutaj analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,5 pkt.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 217 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 282 tys., po korekcie w dół z 288 tys. Natomiast stopa bezrobocia w USA w maju wyniosła 6,3 proc., wobec takiego samego poziomu w kwietniu 2014 r. Wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,4 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 215 tys.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 8 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 312 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 310 tys.

Według II wyliczenia Eurostatu, Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 % k/k, podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,3 %,. Wstępnie prognozowano, że PKB w I kw. wzrósł o 0,2 % k/k. PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 0,9 % r/r, podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,5 %. Tu wstępnie szacowano, że PKB wzrósł o 0,9 %.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła nieoczekiwanie o 0,4 %, a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,1 %, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż m/m pozostanie bez zmian. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w kwietniu o 2,4 %, po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,0 %., po korekcie. Tu spodziewano się wzrostu o 1,2 %.

Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 %, wobec 11,8 %. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,8 %, bez zmian.

Według końcowych wyliczeń Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 52,2 pkt. wobec 53,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,5 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 53,2 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,5 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 53,5 pkt. wobec 54,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 53,9 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 52,3 pkt. wobec 54,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,9 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 56,0 pkt. wobec 54,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 56,4 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 49,6 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 49,3 pkt.

Według końcowych wyliczeń indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 49,1 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 49,2 pkt.

Polski przemysł wyraźnie zwalnia. Wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł w maju 50,8 pkt, wobec 52,0 pkt w poprzednim miesiącu i oczekiwań na poziomie 52,4 pkt. Za jedną z przyczyn pogorszenia uważa się kryzys na Ukrainie. To może sugerować, ze polska gospodarka sięgnęła w pierwszym kwartale szczytu swoich możliwości, a kolejne kwartały będą gorsze pod względem tempa wzrostu PKB.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 49,4 pkt. wobec 48,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. Wstępnie szacowano 49,7 pkt. Wskaźnik wzrósł wobec danych z kwietnia, ale to piąty miesiąc z rzędu, gdy PMI jest poniżej 50 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w maju 50,7 pkt. wobec 51,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano w wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Akcje, obligacje, waluty i surowce

W ubiegłym tygodniu indeksy giełdowe w USA po raz kolejny znalazły się na nowych szczytach. W ostatni piątek S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1949 pkt, wobec 1923 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9987 pkt., wobec 9943 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 52233 pkt, wobec 52067 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,561 % wobec 2447 % w ubiegłym tygodniu (wzrost o 4,7 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni piątek wyniosła 3,484 % wobec 3,635 %na koniec ubiegłego tygodnia (spadek o 4,2 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,364 USD wobec 1,363 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,1 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,00 PLN, wobec 3,03 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %) . W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,09 PLN, wobec 4,13 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %).

W ostatnim tygodniu podstawowe surowce potaniały. W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 108,8 USD za baryłkę, wobec 109,5 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,6 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 6707 USD, wobec 6834 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,9 %). Nie był to także dobry tydzień dla metali szlachetnych. Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1253 USD za uncję, wobec 1251 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 19,02 USD za uncję, wobec 18,82 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Trudne czasy dla górnictwa. Chociaż produkcja energii w Polsce oparta jest o węgiel, to nie oznacza, że jego producenci...
  2. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
  3. Tydzień na rynkach: Wyprzedzająca decyzja EBC Wydarzeniem tygodnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który niespodziewanie obniżył stopę refinansową o 25...
  4. Tydzień na rynkach: Strefa euro w recesji, EBC obniża stopy Gospodarka strefy euro już od kilku lat stanowi najsłabsze ogniwo gospodarki światowej. Powodem jest nie...
  5. Tydzień na rynkach: Nouriel Roubini: nowe ryzyka zastąpiły stare Nouriel Roubini, ekonomista New York University wskazuje, ze ryzyka dla globalnej gospodarki, które zagrażały rynkom...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *